Často skloňovaná aukce nemovitostí

Poptávka po nemovitostech je stále vysoká a poptávka celkově převyšuje nabídku. Ačkoliv stoupají ceny nemovitostí a také úroky hypoték stoupají do závratných výšin, je spoustu těch, kteří chtějí koupit nemovitost. A je jich bohužel více než těch, kteří chtějí prodat. Nebo bohudík? Tato situace vnesla na realitní trh aukční způsob prodeje.

Aukce nemovitosti pomáhá prodávajícím vybrat toho nejvhodnějšího kupujícího. Vzhledem k tomu, že o jednu nemovitost má většinou zájem hned několik osob, je možné dosáhnout nakonec vyšší prodejní ceny, než se zdálo na počátku. Vše pochopitelně musí mít jasně stanovená pravidla. A dost zásadní roli hraje také odměňovací model makléře. Ten může být motivovaný reálnou prodejní cenou nebo co největším navýšením ceny. To však může být jen optickým klamem.

Je třeba znát pravidla

Pokud jste v roli prodávajícího, je třeba, abyste dobře znal pravidla probíhající aukce nemovitosti. Důležité je, abyste souhlasil s prodejním postupem a zvolenou strategií. První věcí, na které se s makléřem musíte dohodnout, je vyvolávací cena. Ta zpravidla odpovídá ceně tržní. Je jasné, že není dobré nejprve nabídnout nemovitost pod cenou. Přihlásí se sice více zájemců, ale může to poškodit prodávajícího. Reálná prodejní cena by tak mohla být nakonec nižší než při správném nastavení. Ostatně, proč by kupující nabízeli zbytečně moc peněz navíc, když mají možnost koupit levně.

Jestliže se nacházíte na druhé straně barikády a jste kupující, je dobré se před aukcí seznámit s výběrovými kritérii. Seznamte se s tím, jaké jsou parametry vyhodnocení nabídek. Ujasněte si také, jak budete postupovat, pokud vaše nabídka bude tou vyvolenou a zvítězí. Ještě před začátkem aukce je dobré se informovat o termínu podpisu rezervační smlouvy a také je vhodné se zeptat na výši zálohy. Další důležitou věcí je zjistit si závaznost podané nabídky a znát případné sankce za případné odstoupení od koupě.

Vhodná strategie prodeje

V aukci se hodnotí nejen navýšení kupní ceny, ale také způsob úhrady a rychlost transakce. Formu nabídek by měl vybrat prodávající. Prodej formou aukce je důležité svěřit do rukou zkušeného makléře, který splní vaše očekávání a vysvětlí vám, jak aukce fungují. Vy byste měli také říci makléři, jak na prodej spěcháte a jaké jsou vaše představy. Předem by měla být jasně stanovená také odměna pro makléře, který vám s prodejem pomáhá. Standardně provizi tvoří procenta z konečné kupní ceny. Občas makléři požadují ještě navíc procenta z navýšení ceny. Na to si dejte pozor. V takovém případě mnohdy makléři začínají pod cenou, aby se cena vyšroubovala co nejvíce.

aukce - nemovitosti