Co obnáší exkluzivní smlouva s realitní kanceláří?
Jednání s realitkou je pro někoho, kdo podobnou věc zažívá poprvé, plné otazníků. Je důležité, abyste se dobře vyznali ve všech pojmech, které budou ve smlouvách a všech dokumentech, o nichž se bude dále diskutovat. Co si představit pod tématem, jako je exkluzivita nebo exkluzivní zprostředkovatelská smlouva? Jaké jsou výhody a nevýhody, když něco takového podepíšete? A vyplatí se vůbec, když uděláte krok tímto směrem? Je to způsob spolupráce, který může a nemusí být ku prospěchu celé věci. Záleží na řadě proměnných, takže bohužel nelze dát nějakou univerzální radu.
Jak by měla dohoda vypadat?
V principu je to jasné, o vaši nemovitost se bude starat jen jedna konkrétní realitka, respektive přidělený makléř. Během doby, kdy trvá určený kontrakt, nesmíte nemovitost prodat sami za sebe nebo podepsat dohodu s nějakou jinou realitní kanceláří. V opačném případě hradíte smluvní pokutu, která může být poměrně vysoká. Pokud tedy sjednáváte exkluzivitu, je namístě stoprocentní důvěra vůči konkrétní RK. Spolupráce s nováčkem nebo neosvědčenou značkou bez referencí se stává značným rizikem. Nedejte na lákadla v podobě slibů, ale dívejte se na skutečně odvedenou práci, která je dobře vidět. A proč byste měli podepsat exkluzivitu? Podívejme se společně na největší možné výhody. Pokud dáte důvěru zkušenému makléři s referencemi, může se tento tah vyplatit.
- Přesně tu může realitní makléř uspořádat, když nabízí nemovitost jen on sám.
- Makléř investuje více prostředků do propagace. Všechno je totiž pouze na něm.
- Otázka provize je vyřešená. Máte oba jasno, teď už jen najít vhodného kupce.
- Vyjednávací pozice realitního agenta je hodně pevná. Může to mít vliv na cenu.
Na co byste si měli dávat pozor?
Když se jednou něčemu upíšete, musíte vydržet až do konce smlouvy. A to i v případě, pokud by se realitka příliš nesnažila. Pokud chcete prodávat bez realitky a zvážili jste všechna rizika, nepodepisujte takový kontrakt, protože byste si na nějakou dobu doslova a do písmene zavřeli dveře. Maximální doba smlouvy podle zákona o realitním zprostředkování je půlroční. Přemýšlejte, proto vždy dlouho dopředu.
Kdy je exkluzivita spíše výhodou?
Pokud naopak chcete mít s prodejem co nejméně starostí a plně důvěřujete makléři, není důvod, abyste o exkluzivitě vůbec nepřemýšleli. Může se stát výhodou, která nakonec rozhodne o rychlém prodeji za zajímavou cenu. Tak například, kupující má před sebou větší jistotu. Jedná totiž s jediným člověkem, jenž vás zastupuje při prodeji. Více inzerátů od různých makléřů na jediném inzertním serveru, které navíc uvádějí různé informace, naopak důvěru potenciálního kupce příliš nevzbudí.