Financování bydlení - jaké jsou možnosti

Pokud sháníte nové bydlení, je nejprve dobré se zamyslet nad jeho financováním. Existuje několik možností financování bydlení. Nejčastěji jsou využívané hypoteční úvěry, můžete si však zařídit také úvěr ze stavebního spoření, spotřebitelský úvěr a v nejideálnějším případě lze samozřejmě nemovitost financovat hotově.

Jak se rozhodnout? Je hned několik kritérií, na které je třeba brát ohled. Nezáleží jen na tom, jaké je úroková sazba dané půjčky, ale také na délce nabízené fixace a garantované úrokové sazbě. Roli hraje pochopitelně také doba splácení a další podmínky úvěru. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody jednotlivých typů financování bydlení?

Klasická hypotéka

Účelové půjčce na bydlení se říká hypotéka. Jde o nejčastější typ financování bydlení. K tomu, abyste získali určitou finanční sumu, musíte zastavit jinou nemovitost nebo složit určitá procenta z požadované částky v hotovosti. V současné chvíli jde prakticky vždy o 20 % z požadované částky na nemovitost. Navíc také rostou úrokové sazby hypoték. Dobu splácení lze rozložit na několik desítek let a hypotéku lze pochopitelně zafixovat. Většinou například na pět nebo deset let. Výhodou je, že uplynutí doby fixace lze většinou hypotéku refinancovat u jiné banky.

Hypotéku můžete použít na koupi domu, bytu i pozemku ke stavbě. O tuto finanční výpomoc lze žádat také na samotnou výstavbu domu, jeho rekonstrukci či modernizaci. Je také možné požádat o hypotéku v případě nutnosti vypořádání společného jmění manželů nebo dědictví.

Úvěr ze stavebního spoření

Další možností, jak získat finance na nemovitost, je oslovit stavební spořitelnu. Ty mnohdy nabízí atraktivní úrokové sazby. Ačkoli se to jeví na první pohled skvělé a výhodnější než hypotéka, nemusí tomu tak být. Ačkoli RPSN je výhodné, nakonec může úvěr ze stavebního spoření vyjít dráž než hypotéka. Navíc také záleží na tom, jak dlouho si žadatel spoří na stavebním spoření a zda ho vůbec má.

Pokud si stavební spoření musíte teprve sjednat, je třeba požádat o překlenovací úvěr. Během té doby je třeba splácet nejen úrok, ale také dávat na účet stavebního spoření pravidelně zvolenou částku. Z ušetřených peněz je vám přiznána státní podpora. Úroková sazba může být stejná po celou dobu nebo jen určitý čas.

K řádnému úvěru ze stavebního spoření se pak dostanete, až splníte dvě podmínky. Musíte naspořit 40 % cílové částky a musí uplynout alespoň dva roky od založení stavebního spoření. Poté se od výše úvěru odečte naspořená částka a následuje běžné splácení jako u hypotéky.

Spotřebitelský úvěr

Tento typ úvěru není moc vhodný pro nákup nemovitosti. Daleko častěji se využívá k rekonstrukci. Jde totiž o variantu s poměrně vysokým úrokem. Navíc spotřebitelský úvěr lze sjednat na krátkou dobu oproti klasické hypotéce. Splátky jsou pak pochopitelně velmi vysoké. Výhodou však je, že v případě spotřebitelského úvěru nemusíte zastavovat nemovitost.

Financování bydlení v hotovosti

Pochopitelně nejideálnějším řešením je zaplatit v hotovosti. Pochopitelně tuto možnost většina z nás nemá. Je to však ideální, jelikož budete mít nemovitost ihned zaplacenou a nebudete nic dlužit. Navíc si ušetříte mnoho starostí. Tuto možnost využívají nejen bohatí lidé, ale také ti, kteří mají jinou nemovitost k prodeji a získají z ní hotovost, kterou potom využijí ke koupi jiné.

 

financovani – bydleni