Jakým způsobem se určuje tržní cena nemovitosti?

Je to cifra, která zajímá snad všechny. Rozhodně neplatí, že si ji realitní makléři vymyslí podle vlastní fantazie. Tržní odhad nemovitosti musí být v každém případě pečlivě zdůvodněný. Jak vám jistě potvrdí každý realitní expert, na prvním místě je vždy lokalita. Kvalitní občanská vybavenost v čele s kulturou a nákupy, dostupnost přírody, ale i spojů městské hromadné dopravy, to vše rozhoduje o cenové hladině. Aby toho nebylo málo, existuje nejen tržní, ale také kupní nebo tzv. zadlužitelná cena nemovitosti. V čem se vzájemně liší? A jaké informace jsou klíčové pro kvalifikované odhady?

Prodejní hodnota v místě a čase

Jak už napovídá samotné pojmenování, tržní cenu bytu či domu určuje hlavně jeden důležitý ukazatel. Tím je současný trh a jeho stav, tedy cenová hladina, za níž se prodávají nemovitosti v blízkém okolí, a to například v rámci posledního kvartálu. Zadlužitelná cena je zásadní pro potřeby banky a je obvykle zhruba o pětinu nižší než ta kupní. A do třetice zbývá kupní cena, to už jsou peníze, které si spolu ujednali prodejce a kupující. Tedy reálné peníze, vlastní zdroje plus jistina hypotéky, za něž se všechno nakonec prodalo. A samozřejmě, jednotlivé ceny se liší, to je věcí dohody a slevy.

Kdo může provést odhad ceny?

Teoreticky se odhadem ceny může zabývat kdokoliv, ale je jasné, že pokud je ve hře vypořádání majetku mezi rozváděnými manžely nebo prodej nemovitosti v dražbě, musí být stanovené číslo opravdu přesné a plně v souladu s nynější realitou na trhu. Jinak řečeno, pokud se dělá odhad, počítá se s tím, že by se mělo také prodávat. A špatně nastavená cena znamená prodlevu, protože počet zájemců bude nízký a řada z nich by mohla hodně smlouvat. Ano, nikdo nechce zaplatit víc, než musí! Kdo může být nakonec ve hře?

Podle čeho se cena odhaduje?

Existují různé metody, nejčastěji se využívá porovnávací. Existují ještě nákladová a výnosová, první z nich se dostane ke slovu u novostaveb nebo případů, kdy byt dostane úplně nový kabát. Výnosová pracuje s tím, jestli je koupě a následný pronájem dobrým nápadem do budoucna. Pojďme se proto krátce zaměřit na porovnávací metodu. V čem spočívá? A co je při ní důležité?

Balkon, lodžie a parkovací místo

Dodatečné vybavení cenu zvyšuje. Pokud k bytu patří parkovací místo nebo prostorný balkon, znamená to vlastně automaticky vyšší cenovou hladinu. Počítejte s tím, že cena za metr čtvereční může být hodně proměnlivá. U velkých bytů je relativně nízká, u malých zase vysoká, také proto, že se snadno pronajímají. Samozřejmě také platí, že nemovitost po rekonstrukci může být v úplné jiné cenové hladině než ta, která na svůj nový vzhled teprve čeká. Je blízko supermarket nebo škola? I to hraje svou roli.

 

 

 

 

 

 

 

trzni-cena-nemovitosti