Klady a zápory života na venkově a ve městě
Přemýšleli jste už někdy o tom, kde byste se chtěli usadit, strávit svá nejlepší léta, založit rodinu a vybudovat kariéru? Samozřejmě, ne každý chce do velkoměsta, v úvahu připadá široké spektrum různých alternativ. Je nutné, abyste si ujasnili pro a proti všech dostupných cest, po kterých se lze v životě vydat. Rozhodně platí premisa, že záleží na úhlu pohledu a každý člověk má před sebou jiné priority. Blízkost přírody, ale také dostupnost služeb nebo pracovních příležitostí, vždy je třeba myslet na určité kompromisy. Nic totiž není na světě ideální a důležitá bude při koupi nemovitosti hlavně prohlídka, která je spojená se zevrubným poznáním blízkého okolí.
Digitální éra aneb práce z domova
Home office změnil mnohé, dostupná práce v domácích podmínkách znamená, že nemusíte být pořád v kanceláři a ušetříte za cesty. Digitální éra mluví jasnou řečí, mnoho oborů posunula, a dokonce až významně změnila. Pracovat lze různě a nikdo netvrdí, že venkov se vylidňuje. Záleží na regionech, protože některé obce naopak vítají nové obyvatele z řad mladých lidí. V mnoha případech při koupi nemovitosti v konkrétní lokalitě rozhoduje cena. A každá varianta, ať už menší obec nebo lidnatější město, mají své klady a zápory. Podívejme se nejprve na bydlení na venkově.
- Daleko od městského ruchu. V menších obcích život plyne pomaleji, tolik se nespěchá.
- Nutnost zajištění vytápění u větších objektů (kotel, tepelné čerpadlo, plyn apod.).
- Vzdálenost od nákupů, restaurací a škol, dostupnost do centra města. I to je nutné zvážit!
Máte rádi dlouhé procházky zelení?
Dostatek přírody je pro rodiny důležitou otázkou. Města v tomto směru rozhodně nezůstávají pozadu, mají mnoho parků a zelených ploch, kam si můžete vyjít ve volném odpoledni. Klidných míst, která lákají k odpočinku, je ve městech poměrně dost, a to platí například i o Praze. Ve městě je i větší počet pracovních příležitostí, což je předpokladem pro kariérní růst a také možnosti kultury, které jsou v každém případě rozmanitější. Život ve městě má i určité nevýhody. Které to jsou?
- Lidé se příliš dobře neznají, potkáváte různé cizí tváře, a to vlastně úplně všude.
- Poměrně rušné prostředí. Pokud jste zvyklí na minimum lidí kolem sebe, platí to dvojnásob.
- Vyšší náklady na bydlení. Není to jen nájemné, které roste s velikostí města, ale i vodné apod.
Města opravdu nikdy nespí
Připravte se, že město může být obecně živější. Po dnu v zaměstnání, kdy jste unavení, to rozhodně nebude benefit. Pokud chcete odpočívat, může vás rušit hlučnější soused v panelovém domě, který se právě chystá k rekonstrukci nebo má kolem sebe malé děti. Současně nebude nepsaným pravidlem, abyste měli svůj vůz. Ve větších centrech žije řada lidí, kteří auto nevlastní, protože obslužnost MHD je vlastně špičková. Výhodou je dostupnost lékařské péče, což ocení zvláště starší ročníky a ti, kdo myslí na budoucnost až v první řadě. Občanská vybavenost je pro některé menší obce Achillovou patou, někdy je to chybějící restaurace a obchod, jindy málo kulturních možností. Každý si proto musí sám za sebe odpovědět na otázku, čemu dává přednost.
Zajímavou alternativou je městská periferie
Okraj města, kde je to skoro jako na venkově, i to je varianta, která připadá v úvahu a volí ji mnoho mladých rodin. Dům na periferii se zahrádkou je snem řady lidí, ale samozřejmě platí, že se nemůže splnit úplně všem. Chcete chovat domácí zvířata? Měli byste rádi vlastní zahrádku a pěstovali na ní zeleninu? I to jsou otázky, které je třeba před výběrem vhodného bydlení zodpovědět.