Lze si financovat bydlení také bez hypotéky? Jak na to?

Když se lidé rozhodnout koupit nemovitost, většinou se poohlížejí po hypotéce. V současné době však není jednoduché na hypotéku dosáhnout, jelikož pravidla jsou čím dál tím více přísná. Jak tedy financovat dům nebo byt bez hypotéky? Jaké máte možnosti získat své vysněné bydlení?

Máte jinou nemovitost? Prodejte ji

Pokud máte k dispozici nemovitost, ve které nechcete žít a máte vyhlédnutou jinou, je nejjednodušší tu původní prodat. Získáte tak peníze v hotovosti na koupi nové nemovitosti. A tím budete pro prodávajícího jistě zajímavější. Takřka každý, kdo nabízí svou nemovitost k prodeji totiž raději přijme zájemce s hotovostí, než někoho, kdo si vyřizuje hypotéku. Prodat přitom nemusíte byt nebo dům. Může jít o prodej garáže v zajímavé lokalitě nebo třeba parcely či zahrádky s chatkou. Když nezískáte veškeré finance, které potřebujete, budete mít alespoň základní kapitál.

Co když nemám nic na prodej

Samozřejmě, že většina osob, kteří si chtějí pořídit nemovitost, nemají co prodat. Naštěstí existují ještě další varianty, jak své nové bydlení financovat. Jednou z nich je stavební spoření. Nefunguje to však tak, že se rozhodnete koupit nemovitost a přitom založíte stavební spoření a kupujete. Před koupí je nutné spořit na stavebním spoření alespoň dva roky a za tuto dobu naspořit alespoň 30 % z cílové částky.

Až v tu chvíli je možné si požádat o hypoteční úvěr ze stavebního spoření. Nebo například o účelovou půjčku. A jaké má tato varianta výhody? Stoprocentně je to pevný úrok po celou dobu splácení půjčky. Navíc lze využít také překlenovací úvěr. Myslete však na to, že spoření nemusí být jen výhodné. Do budoucna totiž musíte počítat s tím, že nebudete platit jen půjčku, ale také spoření. Finanční zátěž tak bude samozřejmě měsíčně o něco vyšší. Je tedy dobré si hned na počátku vše pečlivě propočítat a promyslet.

Americká hypotéka jako další možnost


Na finančním trhu je k dispozici ještě takzvaná americká hypotéka. Už jste o ní jistě také slyšeli. Ta je pochopitelně na první pohled zcela výhodná v případě, že na jiné finance nedosáhnete. Při této hypotéce totiž není třeba dokládat účel využití a přitom dosáhnete na půjčku v řádech milionů korun. Je tu však jeden zádrhel. Tím je poměrně vysoká úroková sazba, se kterou je třeba počítat od začátku do konce. Splatnost americké hypotéky je zpravidla dvacet let.

Možná vám pomůže stát

Stát nabízí program Vlastní bydlení. Jde o půjčku lidem mladším čtyřiceti let s úrokem 2, 49 %. Na výstavbu rodinného domu díky státní podpoře můžete získat až 3,5 milionu korun, na byt 3 miliony korun a na rekonstrukci stávajícího bydlení vám stát nabídne až 750 tisíc korun. I tato možnost má však jeden zádrhel. Je to nabídka pro manželské páry, případně samoživitele nebo nesezdané páry, které však musí pečovat o dítě mladší 15 let. Pokud však to jedné z kategorií spadáte, není důvod proč to nezkusit.

Poslední možnost: družstevní bydlení

Jestliže nemáte šanci na státní půjčku, americká hypotéka se vám zdá nevýhodná nebo jste si zkrátka z možností výše nevybrali z jiného důvodu, je tu ještě jedna možnost. Zkuste družstevní bydlení. Vámi vybranou nemovitost koupí družstvo a vy budete mít výlučné právo užívání. Musíte se však stát členem družstva a uzavřít smlouvu o nájmu družstevní nemovitosti na dobu neurčitou. Pochopitelně do budoucna můžete realizovat převod do osobního vlastnictví, který musí být vždy v souladu se stanovy družstva. V takovém případě je nutné uhradit zbytek úvěru, které vám družstvo poskytlo. Před koupí družstevní nemovitosti budete potřebovat většinou jen 20 % z kupní ceny nemovitosti.

Financování bydlení bez hypotéky