Realitní obchody jsou vždy podložené písemným dokladem. Je to zavedený standard, z něhož nelze ustoupit. Nejde jen o koupi a prodej bytových jednotek, domů a chat, ale například také o pronájmy. Bez transparentní smlouvy není možné podobný obchod vůbec dokončit. Musí mít stoprocentně písemnou podobu a být vyvážená, tedy respektovat nejen nájemce, ale také pronajímatele. Pokud v ní nebudou chybět detaily, tím lépe! Čím podrobnější totiž ve finále bude, tím snadnější pak může být případné řešení vzniklých problémů. A jaké údaje v ní opravdu nesmějí chybět? Kolik dalších náležitostí realitní experti vřele doporučují?

Dobře sepsaná dohoda je základ úspěchu 

Nezapomeňte, že v nájemní smlouvě musí být vše stanovené naprosto přesně. A také, že jde nejen o práva, ale také o povinnosti, které je třeba dodržovat. Jít až do detailů rozhodně neuškodí, smlouva na jediný list papíru je tentokrát málo. Nemělo by se rozhodně zapomínat ani na důležité dodatky, jakým je například předávací protokol. Z něj totiž bude jasně vyplývat, co bylo a nebylo součástí vybavení bytu. Každý nájem totiž jednou skončí, někdy to bude za rok, jindy zase až po dekádě, protože jsou obě strany spokojené a nemají důvod nic měnit. Přesnou specifikací toho, co už v bytě bylo a co nikoliv, se předejde problémům, hodí se i fotodokumentace. Logika věci velí, že lidé se dohodnou. Ale na nic se nelze spoléhat automaticky. Jaké další věci musí zaznít v nájemních dohodách?

Kontakty rozhodně nesmějí chybět 

Bez uvedení kontaktů to při podepisování nájemní smlouvy nejde, obě strany musí vědět, jak bude probíhat vzájemná komunikace. A dříve či později k nějaké dojde, i kdyby mělo jít jenom o prosté prodloužení roční dohody formálním podpisem, protože je jinak vše v nejlepším pořádku. A neboť jde o peníze vždy až v první řadě, musí být pevně stanovená výše nájmu a také úprava plateb za služby. Tedy například fakt, že elektroměr je veden na osobu nájemce a zálohy za topení nebo vodu jsou součástí plateb pronajímateli s tím, že budou každoročně vyúčtovány. Nájemné musí být jasně určeno, a to včetně splatnosti, obvyklé je, že se hradí měsíc dopředu. A televizi nebo internet si běžně hradí pronajímatel s dodavatelem těchto služeb podle vlastního výběru.

A jak je to s domácími mazlíčky? 

Zvířata nelze zakázat, ale pronajímatel může například vyžadovat vyšší kauci (místo dvou měsíčních nájmů tři apod.) nebo nájem. O kočce nebo psovi v bytě by měl majitel vědět dopředu. A jak je to s kouřením? Velmi podobně, protože jej prakticky nelze přímo zakázat, omezení je po právní stránce velmi složité.

Dobře sepsaná smlouva předchází nedorozumění 

Pokud budete pronajímat svou nemovitost prostřednictvím realitní kanceláře, můžete se spolehnout na profesionální servis. Základem všeho je dobrá smlouva, která chrání práva pronajímatele a je plně v souladu s aktuální legislativou. Někdy můžete najít i online vzory pro podobné nájemní smlouvy. Lze se jimi inspirovat, hledat v nich odpovědi, ale použít byste je měli spíše po konzultaci s někým, kdo celé věci dobře rozumí a poradí vám, jak postupovat. Ve volně dostupných vzorech smluv mohou být jisté trhliny. Tak například, kauce nesmí být vyšší než trojnásobek nájemného, a pokud není uvedena výslovně doba nájmu na dobu určitou, počítá se s dobou neurčitou, podobně jako je tomu v případě pracovních poměrů.

 

 

 

jake-jsou-nejcastejsi-myty-o-prodeji-nemovitosti