Čtyři písmena, která mohou hodně znamenat, a to nejen při realitních transakcích. Patrně jste je už někdy viděli, běžně jsou k dispozici v přízemí panelových domů. Průkaz energetické náročnosti budovy je někdy zaměňován s energetickým štítkem, to proto, že je jejich grafika velmi podobná. Najdete na něm řadu podrobných údajů o konkrétní nemovitosti. Z pochopitelných důvodů jej nemusí mít historické budovy, případně průmyslové stavby. Pro byty, respektive bytové domy je ale důležitým vodítkem, pojďme si proto podrobněji rozebrat, k čemu vlastně slouží.

Kdy je tento průkaz nutností? 

Novostavby jej v dnešní době nezbytně potřebují. A mimochodem, v případě, že dojde k větším úpravám nemovitostí během rekonstrukce, je objekt posuzován jako novostavba, takže potřebuje PENB také. V případě, že se byt prodává nebo pronajímá, předání tohoto průkazu je také důležitým bodem jednání. A musí k němu dojít nejpozději k datu, kdy je podepsána kupní či nájemní smlouva. Kdo ho může vyhotovit? Je to energetický specialista, který má různá oprávnění. Nemusí se starat jen o tento průkaz, ale také kontrolovat kotle či klimatizace. Seznam příslušných odborníků najdete na webu, jenž je spravován Ministerstvem průmyslu a obchodu. Snadno si potom ověříte, že jednáte s důvěryhodnou osobou, která se může prokázat příslušným certifikátem. Jaký je praktický význam PENB?

Energetická třída se uvádí v inzerátech 

Proč je tento dokument podstatný? Nejde jen o to, že každý, kdo je povinen mít PENB a nepředloží jej, může dostat tučnou pokutu (pro společenství vlastníků jednotek jde až o 200 tisíc korun). Běžně se totiž s energetickou třídou nemovitosti setkáte v inzerátech. A mnoho novostaveb se může pochlubit označením B, což znamená velkou úsporu energií do budoucna. Pokud není průkaz zpracován, je nutné uvést třídu G, tedy nejnižší možnou. A ta pak odradí řadu potenciálních kupců, kteří se podle této hodnoty orientují a filtrují ji ve vyhledávání inzerce. Jinak řečeno, třída A je mimořádně úsporná, třída E je nehospodárná a G znamená energeticky mimořádně nehospodárnou budovu. Ve hře jsou pak různé faktory, jako osvětlení, příprava teplé vody či úprava vlhkosti a samozřejmě i vytápění.

 

 

 

 

 

– penb-aneb-co-si pod-touto-zkratkou-predstavit