Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) a kdy jej budete potřebovat

Průkaz energetické náročnosti budovy je velice důležitý při stavbě nové nemovitosti, dále také při prodeji a nákupu nemovitosti. Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) se občas nesprávně zaměňuje s energetickým štítkem obálky budovy (EŠOB). Jaký je tedy mezi těmito štítky rozdíl?

PENB (průkaz energetické náročnosti budovy)

Průkaz energetické náročnosti budovy se vztahuje ke konkrétní budově jako celku. Na stupnici A (mimořádné úsporná) až G (mimořádné nehospodárná) určuje, na kolik Vás přijde roční provoz budovy s ohledem na spotřebu energií. U starších budov se lze běžně setkat s třídou G, tedy nejméně hospodárnou. V mnoha případech je tato třída starším nemovitostem přiřazena, protože nemají energetický štítek vyhotoven vůbec. Důležité je také zmínit, že energetická náročnost dle PENB je spíše orientační, založená na standardizovaných postupech.

EŠOB (energetický štítek obálky budovy)

Energetické štítek obálky budovy na rozdíl od PENB zohledňuje pouze energetickou ztrátu obálky nemovitosti v souvislosti s vlastnostmi jednotlivých konstrukcí stavby. Stejně jako u PENB je jeho platnost desetiletá a obecně řečeno tento ukazatel pro Vás není tak důležitý jako PENB a to v případě prodeje i nákupu.

Jaké jsou parametry pro výpočet PENB

Výpočet hodnot PENB vždy musí provádět certifikovaný energetický specialista a při výpočtu zohledňuje více faktorů: typ nemovitosti, její velikost, tvar, účel užívání, tepelně izolační vlastnosti konstrukce budovy, druh a zdroj vytápění, účinnost technických systémů a další.

Kdy potřebuji PENB?

PENB je důležitý při stavbě, ale rovněž i rekonstrukci. Používá se při prodeji, nákupu i pronájmu nemovitosti či její části. V případě prodeje byste měli vždy PENB zájemcům ukázat před podpisem kupní smlouvy. Pokud jej potřebujete zhotovit pro jeden byt v bytovém domě, nebude to možné a PENB se musí zrealizovat pro celou budovu. Tedy budete potřebovat součinnost společenství vlastníků bytových jednotek či součinnost bytového družstva.

Kolik zhotovení PENB stojí?

Cena za zpracování PENB je častokrát rozdílná dle cenové politiky specialisty, který ji provádí. Běžně se jedná o částku fluktuující mezi 3 – 8 tis. Kč. Vše záleží na dostupnosti podkladů, které specialista potřebuje a především na stupni urgence co do termínu vyhotovení. Spěcháte-li, většinou si připlatíte. Běžná doba vyhotovení PENB je týden. Není potřeba u rekreačních objektů a nemovitostí s energeticky vztažnou plochou do 50m2.

 

průkaz energetické náročnosti budovy