Rozdíly mezi úschovami kupní ceny
Při prodeji nemovitosti musí být do doby změny majitele nemovitosti zápisem na katastru uschována částka kupní ceny v prověřené úschově s minimálním rizikem ztráty financí. Běžně se využívá advokátní úschova, úschova notářská, bankovní a některé realitní kanceláře ještě stále využívají úschovu u realitní kanceláře.
Advokátní úschova
Tento způsob úchovy kupní ceny využíváme nejčastěji a jedná se rovněž o nejpoužívanější způsob úschovy napříč trhem realitních kanceláří. Vždy je nutné využívat služeb advokáta registrovaného v České advokátní komoře, který disponuje odpovědnostní pojistkou ve výši minimálně 5mil Kč. Cena za advokátní úschovu je smluvní a v našem případě je vždy součástí komplexního balíčku právních služeb, kam spadá i příprava smluv atd. Advokátní úschova je v porovnání notářskou a bankovní úschovou levnější, podobně jako v případě notářské úschovy však nejsou finance kryty pro případ zpronevěry.
Notářská úschova
V rámci naší praxe vnímáme pro koncového klienta notářskou úschovu na stejné úrovni jako úschovu advokátní, pouze však s rozdílem vyšší ceny. Cena advokátní úschovy je fixně stanovena zákonem, konkrétně vyhláškou č. 196/2001 Sb. a její výše je ovlivněna velikostí uschované částky. Abychom byli konkrétní, bereme-li v úvahu nákup/prodej nemovitosti v hodně 4 mil Kč, za notářskou úschovu zaplatíte dle vyhlášky a výše uschované částky celkem 25 500 Kč. S ohledem na to, že notář nevytváří smlouvy, nemá takový přehled o konkrétním obchodním případu (v porovnání s advokátní úschovou).
Bankovní úschova
Bankovní úschova je procesně složitější než předchozí dvě zmiňované. Pro vytvoření účtu u banky je nutné podepsat smlouvu o vázaném či jistotním účtu, kdy cena tvoří cca 0,2 až 0,3% z výše uschované částky. Zároveň má každá banka fixně stanoveno minimum a maximum, u vyšších transakcí se vyplatí více než například notářská úschova. S ohledem na kredit bankovních institucí je riziko zpronevěry uložené částky naprosto minimální a z tohoto pohledu je to nejspolehlivější typ úschovy. Problémy mohou nastat při schvalování změn ve smlouvách, bankám to trvá déle než advokátovi/notáři a častokrát změnám nemusí vyhovět.
Úschova u realitní kanceláře
Dle zákona o realitním zprostředkování, který vstoupil v platnost dne 3.3.2020, došlo ke zpřísnění podmínek co do poskytování úschovy realitními kancelářemi. Makléř nesmí úschovu u RK aktivně nabízet a tuto úschovu je možno uzavřít pouze tehdy, je-li to výslovný požadavek prodávajícího/kupujícího. S penězi na účtu má makléř zakázáno disponovat, pro minimalizaci rizik.