Trvalý pobyt v nájmu. Je to možné?
Je to jedna z otázek, na kterou se ptají snad všichni. Může mít nájemník trvalé bydliště v nemovitosti, jíž budete pronajímat? Nebo mluví aktuální legislativa poněkud odlišnou řečí? Odpověď je přitom snadná, trvalý pobyt nemusí nutně souviset s vlastnickým právem k nemovitosti. Jinými slovy, i kdybyste chtěli v tomto postupu nějak bránit, budete se muset nakonec vzdát. A jen tak mimochodem, zákony mluví o trvalém pobytu, ale někdy se používá i slovní spojení trvalé bydliště. Pokud bychom byli jazykoví puristé, není to jedno a totéž, ale v obecné mluvě tyto termíny v podstatě splývají. Počítejte s tím, že je mnoho lidí vlastně ani moc nerozlišuje a vnímá je stejně.
Souhlas majitele není žádnou podmínkou
Chcete, aby nájemní smlouva obsahovala dodatek, který se týká nahlášení trvalého pobytu? V tomto případě nebude platit okřídlené úsloví o tom, že co je psáno, to je také dáno. Naopak, zákony mluví jasně a tato část smluvní dohody mezi vámi a nájemníkem nemá vlastně žádnou právní oporu. Úřední nahlášení trvalého pobytu v bytě, který je pronajatý, nevyžaduje souhlas majitele. Zákon totiž stanoví pro změnu minimum požadavků. Vyplnění přihlašovacího formuláře, ověření totožnosti a doložení vlastnictví bytu nebo oprávnění k užívání této nemovitosti. Stačí tedy samotná nájemní smlouva, občanka a symbolický poplatek za požadovaný úřední úkon.
- Až nájemní vztah skončí, lze podat návrh na zrušení trvalého bydliště, pokud tak neučinil nájemník. Tato skutečnost musí být něčím podložená, připravte si potřebné dokumenty.
- Trvalý pobyt je spíše evidenční záležitostí. Je s ním ale spojené například umístění dětí do škol a školek a praktický lékař. Na druhou stranu je nutné hradit obecní poplatky (popelnice aj.).
- Velmi důležité je, že trvalý pobyt nelze mít na dvou místech, je nutné označit pouze jednu adresu. Při stěhování se proto zpravidla mění. Je to vlastně v zájmu samotného nájemníka.
A jak to chodí v podnájmu?
Trochu jiná je situace v případě trvalého pobytu v podnájmu. Je to typický scénář v případě bytu v družstevním vlastnictví. V tomto případě je podnájemní smlouva obvykle schvalována družstvem. Někdy to může být formalita, jindy náročnější proces, každopádně je souhlas bytového družstva klíčový, protože jde o faktického majitele nemovitosti. A co musí udělat podnájemce, který chce mít v tomto bytě trvalé bydliště? Souhlas musí dát majitel (tedy družstvo) nebo nájemce, tedy například vy. Úředně ověřené písemné stvrzení souhlasu je nutností, jen samotná smlouva o podnájmu zde totiž nestačí. Záleží také na stanovách družstva.
Nájemce versus exekuční řízení
Exekuce je častou noční můrou pronajímatelů nemovitostí. Přitom se už před začátkem nájemního vztahu můžete ujistit, že váš adept nefiguruje v registrech dlužníků. Počítejte s tím, že exekutor vyrazí jako první na adresu trvalého bydliště. Je proto určitě vhodné, aby byla nájemní smlouva sepsána odborníkem, který eliminuje případná rizika. V předávacím protokolu jděte až do detailů, nesmí chybět fotografie vybavení a od věci není ani krátká videodokumentace. Je vhodné, abyste měli od všeho vybavení v domácnosti nějaké doklady a bylo jasné, že patří vám, jinak je může exekutor zabavit.
Není lepší pronajímat nevybavený byt?
Jistě, některé zájemce o pronájem může potěšit, že je bytová jednotka vybavená. Ale na druhou stranu, nebude jednodušší, když nabídnete byt, který má jen čtyři holé stěny a případně jen základní kuchyňskou linku? Samozřejmě, proti zabavení vašich věcí existuje obrana v podobě vylučovací žaloby, ale je to postup, který je nákladný na čas a energii.
