. A také, pokud pronajímáte byt, dobře vyřešit všechny otázky, které jsou s energiemi spojeny. Na co byste měli myslet až v první řadě? V tomto směru existují alternativy dvě. Jednou z nich je přepis elektroměru na nájemníka, druhou ta, že budete zajišťovat dodávky vy. A co je vlastně lepší?
Pořízení nových spotřebičů je důležité
Pokud chcete uspořit na energiích, nejlepší cestou bude, když pořídíte spotřebiče, které zohledňují moderní životní styl. Investice se postupně vrátí, pokud byste si nechali deset let starou ledničku nebo pračku, jednoduše zaplatíte za elektřinu více. A to i tehdy, když tyto spotřebiče stále perfektně slouží a jinak jste s nimi spokojení. Na co dalšího byste měli myslet? Každá podobná rada je dobrá, když si spočítáte roční úsporu, vyjdou vám zajímavá čísla!
- Energetická třída spotřebičů do domácnosti je důležitým ukazatelem. Hlídejte ji při nákupu!
- Výměna žárovek je nutností. Úsporné LED mají sice vyšší pořizovací cenu, ale ta se brzy vrátí!
- Zahrnuje vaše smlouva s dodavatelem dva tarify, nízký a vysoký? Měli byste toho využít!
Topení v bytě během zimních měsíců
Pokud vytápíte elektřinou, je optimalizace nákladů ještě důležitější. V zimních měsících určitě není třeba, abyste drželi teplotu v interiéru nějak vysoko. Obecně platí pravidlo, že jeden stupeň dolů znamená, že ušetříte až desetinu ročních nákladů. A když spíte, je tu prostor pro další snížení teploty, alespoň oproti běžnému odpolednímu a večernímu standardu. Pokud nebudete svítit v místnosti, kde stejně nikdo není, uspoříte měsíčně alespoň symbolickou částku. A meziročně už to může být opravdu zajímavé! Nyní se ale ještě podívejme, jak je to s nájemníky a přepisem energií.
Přepis energií na nájemníka
To je obvyklý scénář, který využívá většina pronajímatelů. Nájemník si smlouvu s dodavatelem energií, ať už je to elektřina nebo plyn, uzavře a vyřídí sám. Pokud je solidní, může taková věc fungovat i velmi dlouhou dobu. Výhodou je, že se nemusí každý rok měnit nájemní smlouva a v případě, že nájem už končí, není nutné složitě přepočítávat každou spotřebovanou kilowatthodinu. Nestaráte se vůbec o náročné meziroční vyúčtování energií, jednoduše je to úkol, jenž spočívá na bedrech nájemce. Nikdo vám nebrání, abyste využili jinou variantu a při prodloužení nájemní smlouvy o další rok provedli vyúčtování se všemi nedoplatky nebo přeplatky.
Opatrnosti není ve světě nikdy dost
Ale pozor, je tu také určitý mínus! Pokud poslední nájemce účty dlouhodobě neplatí, může nechat dodavatel energií odebrat měřidla. A jejich následná montáž bude drahá. Proto si nájemníka velmi pečlivě vybírejte, ideálně s přispěním realitního makléře, který vám zájemce dobře zhodnotí a zjistí všechny důležité informace. Co když jsou energie napsané na pronajímatele? Máte přehled o každé zaplacené záloze, zvolíte si navíc dodavatele podle toho, jak sami uznáte za vhodné. Je ještě otázkou, jestli máte dostatek času na podobnou administrativu a zda bude nájemník souhlasit s tím, že mu vyberete konkrétní značku. Možná má úplně jiné úmysly a nakonec dá přednost další nabídce nájmu.