Úspora energií: Na co se musíme zaměřit?

Je to otázka, která nás trápí při dnešních cenách za zboží a služby stále více. Energie zdražují, náklady na provoz domácnosti se zvyšují a inflace láme světové rekordy. Je proto třeba reagovat vhodnými způsoby a vědět, kde přesně hledat úspory. Existuje řada cest, které vedou k úspěchu. Samozřejmě, členové vaší rodiny se budou muset trochu uskromnit. Nejde jen o otázku spojenou s vytápěním, ale také ohřevem vody nebo provozem starších elektrospotřebičů. Dobrých tipů není nikdy dost, když je pak sladíte v jeden celek, může být meziroční úspora hodně zajímavá.

Ohřev vody je velmi důležitý 

Myjte se spíše ve vlažné vodě, kupte si úspornou sprchovou hlavici nebo se místo koupele v plné vaně vody spíše krátce osprchujte. Přesně jsou tři základní doporučení, které souvisejí s úsporami v moderních domácnostech. Šetření vodou je velmi důležité, protože každých pět vteřin, kdy je puštěný kohoutek, vyčerpáte zhruba litr. Myslete na to při čištění zubů a holení. Nemyjte také nádobí pod tekoucí vodou, zalévání zahrádek je ekonomické jedině tehdy, když sbíráte dešťovku do sudů. Potěšíte tím i samotné rostliny, ale to už je jiný příběh. Úspora na spotřebě vody a na jejím ohřevu by měla být na prvním místě. Může jít například o pětinu celkových nákladů za domácnost. A co kuchyně? I tady se totiž dá ušetřit, vlastně stačí jen dodržovat pár menších opatření.

A když začíná topná sezona? 

Odvzdušněné radiátory jsou základ, zvláště pokud máte pocit, že obývák není vytopený podle představ. Když je topení nastavené zcela na maximum, měla by tomu určitě odpovídat i teplota v místnosti. Ruku v ruce s tím jde také větrání, stačí pár minut, výměna vzduchu v bytě. Pokud byste větrali delší dobu, prochladnou stěny a teplo odejde zcela zbytečně.

Důležitou kapitolou jsou elektrospotřebiče 

V místnosti, kde nikdo není, zhasněte světla. Úsporné žárovky jsou jedna věc, vypínání osvětlení zase druhá. Nenechávejte spotřebiče, zvláště pak televizi, v režimu stand-by. Pokud víte, že spotřebič nebudete delší dobu zapínat, vyplatí se, když jej úplně vypnete. Díky tomuto rozhodnutí ušetříte několik procent z celkové spotřeby elektřiny, kterou by jinak spotřebič promítl do meziročního vyúčtování.

 

Na co se musíme zaměřit ohledně úspory energií