Výkup nemovitostí: Pro koho je vhodný?

Pokud se rozhodnete pro standardní prodej nemovitosti, nemůžete si být jisti, kdy najdete kupce. Prodej domu může běžně trvat i půl roku. Pokud z nějakého důvodu potřebujete finance za nemovitost ihned, je možné využít výkup nemovitostí. Tak je možné získat peníze klidně do druhého dne. Pochopitelně má rychlost svou nevýhodu. Je možné, že za nemovitost dostanete méně peněz než při klasickém prodeji.

Možnost výkupu využívají například dlužníci, kteří potřebují uhradit svůj dluh co nejrychleji. Nejsou však sami. Tuto možnost volí také podnikatelé, kteří obětují nějaké procento z tržní ceny, aby mohli získané finance investovat. Obejdou se tak bez zdlouhavého procesu prodeje a navíc na investovaných penězích nakonec vydělají.

Jak to funguje

Zatímco při běžném prodeji makléř vaši nemovitost nabízí na nejrůznějších serverech, pořádá prohlídky pro potenciální zájemce a poté dochází k podpisu smlouvy a převodu nemovitosti, výkup nemovitostí funguje zcela jinak. Svou nemovitost hned na počátku převedete do vlastnictví výkupní firmy. Hned také získáte peníze. Vše je tak rychlé a bez starostí.

Prodejem domu koncovému zákazníkovi se pak již věnuje právě výkupní firma. A proč si firmy strhávají nějaká procenta při výkupu? Nemají totiž jistotu za jak dlouho a za jakou cenu nemovitost prodají. Může jim to trvat několik měsíců a mezitím mohou ceny nemovitostí klesnout. Procento, které si výkupní firma při výkupu nemovitostí strhává, by mělo odpovídat míře rizika.

Na co si dát pozor

Výkup nemovitostí je dost často jedinou možností pro dlužníky. Možná to je důvod, proč se na trhu objevují i poskytovatelé výkupu s nekalými praktikami. Takové firmy nabízí klientům až 90 % tržní ceny nemovitosti. Bohužel to je však většinou nereálné. A to kvůli zmíněnému riziku, že se sníží ceny nemovitostí a firmě se nebude dařit nemovitost prodat.

Proto se stává, že firma na výkup nemovitostí váš dům či byt schválně podcení. Před vámi však předstírá, že je pro vás obchod opravdu výhodný. Je tedy vhodné si vždy nejprve firmu ověřit. Zkuste si najít recenze a reference od klientů výkupní firmy. Zjistěte si o firmě vše, co lze, abyste si byli jistí, že je jejich činnost férová.

Dobré je také zjistit si orientační tržní cenu své nemovitosti. Zkuste se porozhlédnout po podobných inzerátech v okolí. Můžete také oslovit nějaké realitní kancelář a požádat o odhad ceny nebo si můžete nechat odhad zpracovat od odhadce, který se tím zabývá.